|  | 

Nieruchomości i dom

Jak czyścić płytę OSB 3?

img-responsive

Płyta OSB (z ang. Oriented Strand Board) to kompozytowa, płaskoprasowana płyta drewno pochodna, która w ponad 90% składa się z wiór drzewnych (głównie sosnowych, świerkowych) orientowanych, dzięki czemu szybko się rozkłada i pozwala na recykling odpadów. Wyselekcjonowane wióry i równej długości sklejone ze sobą za pomocą specjalnie do tego przygotowanej żywicy.

Płyta OSB jest wykorzystywana głównie w budownictwie, choć coraz częściej produkuje się z niej elementy wyposażenia wnętrz, ogrodów czy nawet zabawki dla dzieci. Standardowa płyta OSB ma grubość 8 – 33 milimetrów i przeważnie nie jest szlifowana. W zależności od techniki jej wytworzenia występuje w czterech rodzajach: płyta OSB 1, płyta OSB 2, płyta OSB 3 i płyta OSB 4.

Wykorzystując płytę OSB do produkcji jakiegokolwiek mebla czy zabawki, należy wziąc się za jej obróbkę i pomalować ją na końcu na pożądany kolor. Jednak, zanim dojdziemy do tego etapu należy płytę odpowiednio przygotować. Co to znaczy? Płyta OSB musi być sucha, czysta i odtłuszczona, aby modyfikować ją według projektu.

Do odpowiedniego czyszczenia płyty OSB używać należy wilgotnej (ale nie mokrej!) ściereczki. Warto też przed rozpoczęciem procesu czyszczenia przeszlifować powierzchnię płyty, na przykład korzystając przy tym ze szlifierki lub papieru ściernego. Nie trzeba wygładzać powierzchni zbyt dokładnie, wystarczy, że usunie się wszystkie wystające drzazgi lub włókna, które mogłyby utrudniać malowanie płyty.

Po szlifowaniu trzeba przetrzeć powierzchnię płyty OSB wspomnianą wcześniej wilgotną ściereczkę uważając na to, żeby nie skaleczyć się ewentualnymi pozostałościami włókien lub drzazg. Jeśli wciąż coś wystaje warto wygładzić powierzchnię ponownie. A jeśli pojawiają się jakiekolwiek ubytki w płycie (po szlifowaniu), wypełnia się je specjalną masą szpachlową do drewna, szlifuje do wyrównania, usuwa pył i przeciera ściereczką ponownie. Po tak przeprowadzonym procesie można rozpocząć malowanie płyty OSB.

Tags
jak-czyscic-plyte-osb-3

ABOUT THE AUTHOR