|  | 

Zdrowie

Regularne wizyty u stomatologa metodą na walkę z próchnicą.

img-responsive

Zdrowe uzębienie jest bardzo ważne. Umożliwia nam spożywanie posiłków oraz dodaje uroku. Niestety co raz częściej zmagamy się z problemami jamy ustnej. Wszystko za sprawą niewystarczającej higieny oraz niewłaściwej diety, która szybko przyczynia się do powstawania próchnicy.

Dlaczego stosowanie odpowiedniej diety jest tak ważne, by utrzymać uzębienie w nienagannym stanie?

Większość spożywanych przez człowieka potraw, zawiera szkodliwy dla zębów cukier. Znajdziemy go w niezdrowych przekąskach jak chipsy, wafelki, lody czy kolorowe napoje oraz w zdrowych, jak owoce czy warzywa. Różnią się one jednak stężeniem cukru. Spożywanie niezdrowych produktów, przyczynia się również do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej, co może doprowadzić do nieodwracalnych skutków, jak usunięcie zęba.
Dentysta, odradza spożywania produktów o wysokim zawarciu cukru na noc oraz w ciągu dnia, gdy człowiek nie jest wstanie odpowiednio zadać o higienę jamy ustnej. To własnie wtedy, zęby narażone są na szkodliwe działanie cukru.

Co robić w przypadku pojawienia się próchnicy lub stanu zapalnego w jamie ustnej?

Kluczowe jest szybkie działanie. Jeśli ząb jest już zainfekowany, nie należy zwlekać ze specjalistycznym leczeniem. Najlepiej od razu umówić się na wizytę w poradni stomatologicznej.
Stomatolog po wstępnych oględzinach, jest wstanie określić przyczynę stanu zapalnego lub psucia się zęba oraz określić najlepszą metodę leczenia. W tej sytuacji, działać należy na prawdę szybko, gdyż naruszony ząb nie tylko boli, ale również szybko się psuje. Zbyt duże stany chorobowe, mogą przesądzić o leczeniu kanałowym, czyli tak zwanym, leczeniu mającym na celu wyczyszczenie kanałów zębowych, lub w skrajnych przypadkach do jego usunięcia.

Kiedy wybrać się na wizytę do stomatologa?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów chorobowy, należy umówić się jak najszybciej na wizytę u dentysty. Jeśli jednak zależy nam na sprawdzeniu stanu jamy ustnej, na wizytę kontrolną warto wybrać się co trzy miesiące. W tym czasie, w jamie ustnej, gromadzi się sporo bakterii, które mogą powoli uszkadzać ząb. Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym mniej inwazyjne będzie leczenie. Regularne wizyty w poradni stomatologicznej, umożliwiają również odpowiednie zadbanie o jamę ustną. Usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja zębów, zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych oraz zabezpieczą płytkę nazębną przed próchnicą.
Nie bójmy się stomatologa i częściej odwiedzajmy poradnie, by cieszyć się pięknymi oraz zdrowymi zębami.

regularne-wizyty-u-stomatologa-metoda-na-walke-z-prochnica

ABOUT THE AUTHOR