|  | 

Zdrowie

Naturalne sposoby, gdy sztywnieje kark

img-responsive

Kto nigdy w dorosłym życiu nie doświadczył sztywności karku, niech podniesie rękę, by mu pogratulować. Bardzo możliwe, że każdy się z nim spotkał. Wtedy też staramy się rozruszać kark i pozbyć tego uciążliwego uczucia. Skąd jednak bierze się ta sztywność i czy można coś na nią poradzić? Oczywiście, tylko trzeba wiedzieć, jak sobie pomóc, jak naturalnie leczyć sztywność karku, by następnym razem trwała krócej lub w ogóle się nie pojawiła.

Gdy kark sztywnieje

Sztywność karku to odruchowa reakcja wywołana w sytuacji podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyny tego podrażnienia są różne, błahe lub bardziej poważne. By sprawdzić, czy nie dopadła sztywność, wystarczy zgiąć biernie głowę ku przodowi i dotknąć podbródkiem mostka. Wystąpienie przy tym oporu i silnego bólu świadczy o istnieniu sztywności. Może ona wynikać z nieodpowiednio przyjmowanej pozycji, podczas snu, występuje także w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, guzach tylnego odcinka dołu czaszki i odcinków szyjnych rdzenia kręgowego. Coraz częściej przyczyną jest zbyt długie przesiadywanie przed komputerem, kiedy to nie przyjmuje się odpowiedniej postawy.

Sposoby na sztywność – leczenie

Wiele osób udaje się do lekarza dopiero wtedy, kiedy domowe sposoby leczenia zawodzą. Przy sztywnieniu karku można wykorzystać kilka domowych sposobów, by poczuć się zdecydowanie lepiej.

Masaż

Pierwszym sposobem na rozluźnienie karku, który warto wypróbować, jest masaż. Przynosi on ulgę, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi. Masując delikatnie miejsca w okolicy karku, rozgrzewa się mięśnie i pomaga w zmniejszeniu ich sztywności.

Ocet jabłkowy

Wiadomo, że ocet jabłkowy ma szersze zastosowanie niż tylko w kuchni. Sprawdzi się również przy sztywności karku. Wystarczy nalać odrobinę octu na serwetkę papierową i przyłożyć ją do karku, pozostawić ją w miejscu odczuwania sztywności na kilka godzin. Po tym czasie powinno się odczuć ulgę.

Gorący prysznic

By zmniejszyć napięcie mięśni karku, warto wziąć gorący prysznic. Wystarczy trzymać kark pod strumieniem gorącej wody przez pięć minut, by odczuć rozluźnienie mięśni i zmniejszenie bólu.

Gimnastyka

Pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy odczuwa się sztywność karku, to poruszanie głową. Taka gimnastyka zwiększa przepływ krwi w mięśniach. Wykonywane ruchy powinny być powolne, wykonywane z przodu do tyłu lub okrężnie, by nie spowodować większego bólu.

Zimne okłady

Jednym z najlepszych sposobów na sztywność karku są zimne okłady. By je wykonać, skruszony lód wkłada się do woreczka, owija go ręcznikiem i kładzie na karku. Przyczynia się to do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

Tags
naturalne-sposoby-gdy-sztywnieje-kark

ABOUT THE AUTHOR