|  | 

Inne

Główne symbole Rzeczypospolitej Polski

img-responsive

Symbolika od zawsze była i będzie bardzo ważna w każdym aspekcie. Na pewno większość obywateli Polski, ale i innych państw zdaje sobie sprawę, iż każde terytorium posiada swoje symbole. Co oczywiście sprawia, że są wyróżnione spośród innych. To ważne, gdyż na przykład Niemcy można odróżnić od Polski, Czech i wielu innych. Takimi symbolami są między innymi herb, hymn czy też flaga. Każdy z tych elementów jest znakiem rozpoznawczym dla danego Państwa bez wyjątku. Ponadto często mają one związek z ich historią. W tym artykule zostanie omówiona flaga i godło Polski. Warto zapoznać się z artykułem, jeśli ktoś lubi czytać o historii.

Symbole Rzeczypospolitej Polski

Flaga dla wszystkich Państw jest bardzo ważna. Pewnie dlatego, że umieszczane są na różnego rodzaju uroczystościach czy to światowych czy Państwowych. Gdzie można znaleźć ten symbol? Widnieją w szkołach jako sztandary oraz na uroczystościach państwowych. Nawet na olimpiadach i mistrzostwach świata symbole takie jak flaga czy hymn są ukazywane. Jak każdy Polak, nie ważne czy mały czy duży wie flaga naszego narodu ma dwa kolory. Biały i czerwony. Te barwy nie są oczywiście przypadkowe. Dlaczego? Dlatego, że są one powiązane z naszym herbem. Herb przedstawia białego orła ze złotą koroną na czerwonym tle, dlatego też flaga ma odcienie bieli i czerwieni. Barwa biała symbolizuje srebro, wodę i czystość. Natomiast czerwony symbolizuje między innymi waleczność, odwagę. W dużej mierze właśnie ma to związek z historią naszego kraju.
Oba te symbole zostały opisane w ustawach, dlatego też są one zgodne z tym co zostało tam zapisane. Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku. Każdy wie, że flaga Polski ma dwa szerokie, poziome i równoległe pasy. Z historycznego punktu widzenia kolory, a w szczególności odcień czerwieni jak i kształt flagi uchwalono, po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości, w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Dodatkowo Flagę państwową RP obowiązkowo podnosi się na budynkach stanowiących siedziby urzędowe albo miejsce obrad: Sejmu, Senatu, Prezydenta, Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów. Dlatego ma ona ogromne znaczenie. Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą, to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. I tak samo jak flaga również i herb używany jest w życiu codziennym. Towarzyszy on głównie na urzędach, szkołach oraz sądach.

 

Tags
glowne-symbole-rzeczypospolitej-polski

ABOUT THE AUTHOR