|  | 

Inne

Czy na pewno potrzebujesz tego, co właśnie chcesz kupić?

img-responsive

Szał zakupów

Zakupy lubi prawie każdy. Jedni wolą spożywcze, inni związane z ubraniami, a jeszcze inni uwielbiają zakupy dotyczące sprzętu elektronicznego. Zakupy dają wiele przyjemności, ale również pochłaniają pieniądze, co może być nie korzystne, na przykład dla osób, które chcą odłożyć pieniądze i zaoszczędzić. Często jednak ciężko nam zrezygnować z zakupu, nawet jeśli wiemy, że te pieniądze powinny być odłożone.

Dlaczego lubimy wydawać pieniądze?

Dlaczego kupujemy i wydajemy za dużo? – odpowiedzi może być mnóstwo. Najczęściej po prostu chcemy mieć jakąś przyjemność w życiu. Poza tym fakt, że możemy wydać własnoręcznie zarobione pieniądze, jest przyjemny. Często usprawiedliwiamy się tym, że ciężko pracujemy, a więc mamy prawo kupić sobie nową bluzkę, nowy telefon albo nową grę. Jest to prawda, ponieważ oczywiste jest to, iż z własnymi pieniędzmi każdy może zrobić to, co zechce. Jednak wydawanie dużej ilości gotówki, co wiąże się często z dużymi zakupami, ma zły wpływ na nas, nasze finanse, ale również na planetę.
Często wydajemy pieniądze tylko po to, aby je wydać. Kupujemy coś czego nie potrzebujemy, coś co już posiadamy, ale w nieco innej formie. Takie działanie jest niekorzystne dla zasobu portfela, przez to nie można odłożyć pieniędzy i przeznaczyć ich na spełnianie marzeń. Nadmierne kupowanie to także negatywne działanie dla dobra planety. Kolejna bluzka, zbyt dużo żywności – to wszystko szkodzi. Produkcja ubrań, transport i utrzymywanie ich w czystości ma wpływ na naszą planetę. Niestety najczęściej jest to negatywny wpływ, którego skutki odczują jej mieszkańcy za kilkadziesiąt lat. Również dla zdrowia człowieka nie jest to dobre. Łatwo wpaść w pułapkę i doprowadzić do sytuacji, w której nigdy nie będziemy zadowoleni z tego co mamy. To powoduje, że rodzi się potrzeba ciągłego udoskonalania na przykład wystroju mieszkania, czy wyposażenia garderoby. Człowiek jest w takiej sytuacji wiecznie niezadowolony i zaczyna wydawać coraz większe ilości pieniędzy. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jest to sytuacja bardzo niebezpieczna.

Podsumowanie

Zakupy i posiadanie nowych rzeczy to coś, co lubi każdy z nas. Jeśli odbywa się to w granicach zdrowego rozsądku, wszystko jest w porządku. Łatwo jednak wpaść w pułapkę wiecznego niezadowolenia, co prowadzi do coraz częstszych zakupów, i wydawania większej ilości pieniędzy. Taka sytuacja nie jest dobra ani dla finansów, ani dla planety, ani dla zdrowia i samopoczucia człowieka.

 

czy-na-pewno-potrzebujesz-tego-co-wlasnie-chcesz-kupic

ABOUT THE AUTHOR