|  | 

Inne

Jak zorganizować pogrzeb?

img-responsive

Śmierć w rodzinie jest zawsze bardzo traumatycznym przeżyciem. Pozostali przy życiu pozostali członkowie rodziny bardzo przeżywają tę sytuację i ciężko jest im się z tym pogodzić. Często długo borykaj ą się ze smutkiem, nie mogąc sobie poradzić. Dlatego czasami lepiej jest skontaktować się z psychologiem, który pomoże poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby. Jest to trudna decyzja, ale w wielu przypadkach bardzo pomocna. Śmierć to zakończenie pewnej drogi, jeżeli następuje w momencie, kiedy jest to osoba starsza łatwiej znieść stratę, natomiast w przypadku osoby młodej jest to bardzo duży problem dla pozostałych członków rodziny.

Dlaczego warto skorzystać z usług zakładu pogrzebowego?

Decyzję o pochówku najlepiej scedować na zakład pogrzebowy, który jest przygotowany na radzenie sobie z takimi sytuacjami. Pracownicy zakładu pomogą załatwić wszystkie formalności związane z pochówkiem. Zajmą się przygotowanie ceremonii pogrzebowej, przygotują trumnę i wytłumaczą jak załatwiać sprawy z urzędami. Trzeba będzie udać się na cmentarz i ustalić miejsce złożenia zwłok. Jeżeli jest to cmentarz należący do kościoła to, parafia udziela zgody, natomiast jeśli jest to miejsce pochówku komunalne, trzeba dogadać się z władzami miasta. Kwestie pogrzebu trzeba uzgodnić ze związkiem wyznaniowym, do którego należał zmarły. W Polsce większość obywateli jest katolikami, dlatego tego typu sprawy załatwia się z księdzem w parafii, do której przynależał członek rodziny. W dużych miastach na pochówek trzeba trochę poczekać, w mniejszych odbywa się to z dnia na dzień. Obecnie preferowana jest kremacja zwłok, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami, ale korzystając z usług zakładu pogrzebowego można mieć pewność, że wszystkie procedury zostaną dopełnione. Piece kremacyjne znajdują się w większych miastach i zwłoki trzeba przewieźć, spopielić i przywieźć z powrotem. Wiąże się to oczywiście z pewnymi kosztami, ale zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS zazwyczaj pokrywa wszystkie procedury związane z pogrzebem. W zależności od wyznania ceremonie pogrzebowe odbywają się w różnych ośrodkach kultu.

Jakie ceremonie odbywają się na cmentarzu?

Katolicy mają organizowane msze żałobne nad trumną, obecnie nad urną ze skremowanymi zwłokami. Następnie organizowany jest przemarsz na cmentarz, gdzie prochy zmarłego składane są w grobie. Potrzebni są do tego grabarze, którzy przygotują grób i po skończonej ceremonii zamurują komorę grobową. Wtedy jest czas, by złożyć kwiaty i przekazać kondolencje członkom rodziny. Jest ostateczny moment na pożegnanie zmarłego przez rodzinę, przyjaciół i znajomych, którzy zgromadzili się, towarzysząc mu w ostatniej drodze na ziemi. Pochówki zmarłych są zawsze bardzo stresującymi wydarzeniami dla całej rodziny, która gromadzi się nad trumną. Dlatego najważniejsze jest, aby członkowie wspierali się i byli ze sobą w tych najtrudniejszych chwilach. Życie później toczy się dalej i trzeba jakoś, lepiej lub gorzej, iść do przodu. Każdy zostaje sam ze swoim smutkiem i przeżywa go na swój sposób.

 

jak-zorganizowac-pogrzeb

ABOUT THE AUTHOR