|  | 

Zdrowie

Agresja u seniorów- przyczyny. Jak łagodzić agresję?

img-responsive

Podeszły wiek wiąże się zazwyczaj z wieloma dolegliwościami. Fizyczne niedomaganie jest równie częste, co kiepska forma psychiczna. Agresja u seniorów jest dosyć częstym zjawiskiem i może wystąpić nawet u osób uznawanych wcześniej za ugodowe i przyjazne. Zatem jak łagodzić niepokój u osób starszych i tym samym wpływać na ich dobry nastrój?

Rodzina na pomoc

Przyczyny agresji u seniorów mogą być różne. Aby zredukować stres, należy zadać sobie pytanie, co kryje się za niewłaściwym zachowaniem. Osoby w podeszłym wieku bywają sfrustrowane pogłębiająca się degeneracją ciała i ograniczeniem sprawności fizycznej. Bywają zawstydzone i w efekcie wyładowują złość na opiekunie, odrzucając jego pomoc, atakując zazwyczaj werbalnie. W tym wypadku przyczyny agresji u seniorów nie należy wiązać z własną osobą i traktować zbyt personalnie. Starajmy się pomóc podopiecznemu, zostawiając mu w miarę możliwości jak najwięcej swobody i autonomii. Możemy też ukierunkować pomoc tak, aby senior miał uczucie, że panuje nad sytuacją.
Kiedy zastanawiamy się, jak łagodzić niepokój u osób starszych możemy spróbować różnych metod. Uporządkowane otoczenie, właściwa dieta i podaż płynów oraz ruch na powietrzu w miarę możliwości są tu jak najbardziej wskazane.

 

Agresja u seniorów może przybierać różne formy. Alzheimer jest jedną z tych chorób, kiedy pacjent może wpaść w istny szał i rzeczywiście stanowić zagrożenie dla siebie i opiekuna. Kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć sposobu na to, jak łagodzić niepokój u osób starszych, powinniśmy zwrócić się o pomoc.
Pamiętajmy także, że agresja u seniorów może być związana z faktem zbliżającej się śmierci. Przemijanie, uczucie osamotnienia i depresja manifestują się właśnie w aktach agresji. Takie przyczyny agresji u seniorów powinny skłonić opiekunów do zaangażowania podopiecznego w różne ciekawe i wartościowe zajęcia. Uczucie celowości życia i jego sensu, a także poczucie bycia ważnym w społeczeństwie jest na wagę złota. Niweluje także przyczyny agresji u seniorów spowodowane wykluczeniem społecznym.
Opieka nad osobą starszą nie zawsze układa się tak, jak życzyliby sobie tego opiekunowie. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak łagodzić niepokój u osób starszych, miejmy na uwadze, że czekają nas niepowodzenia i frustracje. Dlatego śmiało korzystajmy z pomocy innych i nie zapominajmy o własnych potrzebach.

 

Artykuł powstał dzięki sprytneodchudzanie.pl

Tags
agresja-u-seniorow-przyczyny-jak-lagodzic-agresje

ABOUT THE AUTHOR