|  | 

Zdrowie

Angina bakteryjna.

img-responsive

Angina zwykle opisuje bolesne zapalenie migdałków.

Migdałki podniebienne leżą po obu stronach między przednim i tylnym łukiem podniebiennym, które zbiegają się w górę w języczku. Wraz z migdałkami gardłowymi (potocznie „polipy”), wokół sparowanej / obustronnej tkanki limfatycznej u podstawy języka, strun bocznych (patrz również „dławica piersiowa boczna”) i wokół rurek (dojścia do trąbek usznych) , tworzą tak zwany „pierścień gardłowy Waldeyera” . Znajduje się na przejściu z jamy ustnej i nosa do krtani i głębokich dróg oddechowych. Ten „pierścień” składa się z tkanki limfatycznej i jest szczególnie ważny dla dojrzewania naszego układu odpornościowego, specyficznej obrony naszego organizmu przed patogenami.

W ramach tego zadania migdałki znajdują się w stałym, naturalnym procesie zapalnym – nawet u osób zdrowych. Jeśli to zapalenie powoduje objawy, takie jak trudności w połykaniu, ból gardła, zmęczenie i gorączka, nazywa się to dusznicą bolesną lub zapaleniem migdałków. Dzieci często mają zapalenie migdałków, ponieważ są jeszcze w tak zwanej fazie immunologicznej nauki. Twoje migdałki muszą najpierw nauczyć się odróżniać „dobre” od „złych” drobnoustrojów i dlatego są niezwykle aktywne.

Przyczyny zapalenia migdałków.

Ostre zapalenie migdałków jest często powodowane przez wirusy przeziębienia lub grypy. Ale winowajcami mogą być inne wirusy, a zwłaszcza bakterie. Mogą się rozmnażać w obszarze pierścienia limfatycznego gardła, tkanka pęcznieje. „Gorączka gruczołowa Pfeiffera” jest również szczególną postacią wirusowego zapalenia migdałków. Może być przenoszona drogą kropelkową (np. przez kropelki śliny podczas kichania i kaszlu) lub wymazową (dotykanie skażonych powierzchni, takich jak klamki itp.).

Angina bakteryjna leczenie i objawy:

W zależności od tego, czy dławica piersiowa jest spowodowana infekcją wirusową, czy bakteryjną, objawy mogą się znacznie różnić.

Typowe objawy to
• Ból gardła, który może dotrzeć do uszu
• Trudności w połykaniu
• Zwiększone wydzielanie śliny
• Gorączka, czasem dreszcze
• Zmęczenie, ogólne uczucie choroby

Samoistnie i/lub przy prawidłowym leczeniu zapalenie migdałków leczy się całkowicie w ciągu 1-2 tygodni. Jednak angina bakteryjna może powodować komplikacje, takie jak ropień lub zapalenie rozprzestrzeniające się na inne części ciała (takie jak serce lub stawy).

Leczenie anginy ma na celu wyleczenie choroby, a tym samym ustąpienie objawów oraz uniknięcie powikłań. Tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy paracetamol, mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów, zwłaszcza w pierwszych dniach po zachorowaniu. Należy jednak unikać kwasu acetylosalicylowego, takiego jak aspiryna lub tomapiryna.

angina-bakteryjna

ABOUT THE AUTHOR