|  |  | 

Zdrowie Zwierzęta

Alpakoterapia dla dzieci i dorosłych

img-responsive

Alpakoterapia jest dziedziną zooterapii. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami. Zwierzęta te w pozytywny sposób wpływają na rozwój sfery poznawczej i emocjonalnej, motywują do działania oraz poprawiają samopoczucie. Ze względu na delikatne usposobienie alpak, terapia z tymi zwierzętami jest doskonałym wsparciem leczenia osób niepełnosprawnych, dzieci oraz dorosłych.

 

Spokój oraz inteligencja tych alpak sprawia sprawia, że wiele osób czuje się dobrze w ich towarzystwie. Terapia ta jest szczególnie polecana dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, depresją, ADHD, autyzmem oraz zespołem Downa. Kontakt z alpakami pozytywnie wpływa na dzieci z problemami emocjonalnymi. Alpaki korzystnie wpływają, na osoby silnie zestresowane, załamane nerwowo czy doświadczające trudnych sytuacji życiowych.
Alpaka to wyjątkowo łagodne zwierzę o sympatycznym wyglądzie, dlatego wzbudza zaufanie zwłaszcza u dzieci. Dzięki miękkiemu, hipoalerigcznemu futerku zyskują sympatię również u alergików.  Z alpakami chętnie obcują nie tylko dzieci, ale również dorośli, a szczególnie osoby starsze, przebywające w domu seniora. Warto pamiętać, że zajęcia z alpakotarapi nie mogą być stosowane jako samodzielna terapia. Terapia ta może stanowić jedynie uzupełnienie terapii specjalistycznej.

 

Zajęcia z alpakoterapii, prowadzone są w ośrodkach medycznych, przedszkolach i szkołach specjalistycznych oraz dom ach pomocy społecznej. Ośrodki prowadzące zajęcia otwarte są również na osoby, które po prostu chcą kontaktu z tymi niezwykłymi zwierzętami.  Podczas zajęć uczestnicy mogą nakarmić zwierzęta, pogłaskać je lub pójść z nimi na spacer.
W ostatnim czasie, dzięki dotacjom przeznaczonym na pozarolniczą działalność na obszarach wiejskich, powstało dużo ośrodków zajmujących się alpakototeriapią. Zaletą tego zjawiska jest to, że  dzieci zmęczone rehabilitacja mogą korzystać z usług takich ośrodków. Jednak wizyta w takiej placówce będzie ciekawym doświadczeniem, nie tylko dla osób potrzebujących terapii. Warto odwiedzić taki ośrodek, aby poznać te wyjątkowe zwierzęta.

 

Artykuł powstał dzięki www.hotel-krysztal.com.pl

Tags
alpakoterapia-dla-dzieci-i-doroslych

ABOUT THE AUTHOR