|  | 

Rozrywka

Jak powstało lotto

img-responsive

Trochę historii lotto, czyli skąd to się wszystko w ogóle wzięło

Wydawałoby się, że lotto istnieje z nami od zawsze. Odkąd człowiek sięga przecież swoją pamięcią, zawsze istniały czy to kolektury lotto, czy też innego rodzaju i gatunku kioski, albo nawet i inne miejsca, gdzie mogliśmy się założyć, że takiego i takie dnia wypadną w wieczornym losowaniu takie i takie liczby, oraz cyfry, a my w ciągu jednego dnia i jednej chwili staniemy się milionerami, albo nawet i multimilionerami. Nie było tak jednak wcale stale, bo przecież nie od samego początku istniało lotto, ktoś musiał je wymyślić, dać mu nazwę i w ogóle opracować takie, a nie inne szczegóły i reguły gry, a do tego ustalić liczbę i wysokość wygranych. Poza tym lotto nie stoi nie w miejscu, cały czas się rozwija i dodawane są nie tylko nowe reguły, ale i nowe rodzaje i gatunki samej gry. Dowiedzmy się więc, gdzie to wszystko miało swój początek i jak to wszystko się w ogóle rozwijało w czasie.

Więc jak to wszystko się w ogóle zaczęło?

W Polsce systemy lotto istnieją od 1957 roku, więc już od bardzo dawna. Do tego taką samą nazwę, czyli lotto właśnie, nosi flagowa gra z tego systemu. Jak więc widać, lotto, to coś więcej, niż tylko jedna gra, w której skreśla się sześć cyfr z zaprezentowanych nam liczb od jeden do czterdziestu dziewięciu i czekanie na to, czy zostanie wylosowane przynajmniej trzy z nich – bo tyle jest wymagane, żeby odebrać przynajmniej minimalną stawkę nagrody. Ta najmniejsza wynosi zazwyczaj zaledwie kilka złotych, ale przez to zwraca nam się często koszt postawienia samego zakładu, za to główne wygrane, w których odgadliśmy wszystkie sześć cyfr, potrafią sięgać naprawdę ogromnych kwot pieniężnych i dosłowne w ciągu jednej chwili zrobić nasz milionerów, albo nawet i czasem multimilionerów.

Wróćmy jednak do historii lotto. Organizowane jest ono przez Totalizator Sport owy, do tej pory można było grać w nie jedynie w kolekturach, ale od końca 2018 roku można spróbować swoich sił w tej grze również dzięki użyciu sieci internetowych, albo aplikacji mobilnych, czyli programów, które instaluje się po prostu w naszym telefonie. Rzecz jasna, aby móc zainstalować takowy program, musimy posiadać specjalnie przystosowany do celu telefon, czyli jego nowszy model, a konkretnie mówiąc, musi to być po prostu smartfon. Czyli telefon z ekranem dotykowym, opartym na systemie Android, Windows, albo przynajmniej i chociaż na iOS.

Jeżeli chodzi o samą historię, to warto zauważyć, że w okresie od 11 marca 1973 do 16 marca 1996 losowania oraz multi multi wyniki przekazywała nam Telewizja Polska SA poprzez pierwszy i drugi program telewizji, a dopiero w czasie od 18 marca 1996 do 31 grudnia 2009 zajęła się tym telewizja Polsat, z tym, że jedno losowanie Zakładów Specjalnych wyemitowane zostało 25 lutego 1995. Potem, czyli w okresie od Nowego Roku 2010 Studio Lotto z powrotem znalazło swoje miejsce w ramówce Telewizji Polskiej SA i aż do końca kwietnia 2013 roku emitowane te losowania w TVP Info aż trzy razy w tygodniu. Dopiero od 1 maja 2013 wszystkie losowania emitowano są na żywo, a czyni się to nadal właśnie w TVP Info. Do tego każde z losowań można obejrzeć również dodatkowo i przez sieci internetowe.

 

Tags
jak-powstalo-lotto

ABOUT THE AUTHOR