|  | 

Zdrowie

Czy refleksoterapia jest dla każdego?

img-responsive

Medycyna alternatywna (holistyczna) zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Jej zwolennicy podkreślają liczne zalety takie jak bezinwazyjność, pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne a także liczne metody jej stosowania. Jedną z takich metod jest refleksoterapia. Poznajmy ją nieco bliżej.

Korzyści terapii

Korzyści płynące z praktykowania refleksologii są ogromne i dotyczą praktycznie każdej dziedziny naszego życia. Refleksologia wykazuje działanie przeciwbólowe, ogranicza lub całkowicie likwiduje dolegliwości związane z bólem i wieloma chorobami.
Pozwala uspokoić umysł, pomaga się wyciszyć, nabrać energii oraz zwiększyć komfort snu i codziennego życia. Jest polecana w stanach lękowych, depresyjnych i problemach emocjonalnych. Regularne korzystanie z refleksoterapii pozwala pozbyć się bólu, natrętnych “złych” myśli oraz żyć lepiej i bardziej szczęśliwie. Jeśli cierpimy na przewlekłe choroby, refleksologia będzie świetnym uzupełnieniem leczenia rekomendowanego przez naszego lekarza.

Przeciwwskazania

Wiele osób chcących rozpocząć zabiegi zadaje sobie pytanie: jakie są przeciwwskazania do wykonywania refleksoterapii? Nie jest to pozbawione sensu gdyż choroby przewlekłe mogą wykluczać nas z wielu aktywności i utrudniać codzienne życie. Refleksologia jednak nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań zaś z dobrodziejstw tej terapii może korzystać niemal każdy człowiek – refleksologia jest polecana zarówno seniorom, osobom młodym i w średnim wieku jak również dzieciom czy nastolatkom. Jedynym przeciwwskazaniedo wykonywania zabiegu jest okres ciąży – to dlatego, że terapia mogłaby wiązać się z nadmiernym uciskaniem refleksów odpowiedzialnych za narządy płciowe i układ rozrodczy. W przypadku osób chorych ciężko i przewlekle zaleca się natomiast rozpoczęcie zabiegów od delikatnego masażu, rozluźnienia a następnie stopniowego zwiększania ucisku. Stopniowe zwiększanie ucisku jest polecane jako technika również wszystkim tym, którzy są na zabiegu po raz pierwszy.

Skutki uboczne

Czy refleksoterapia może powodować jakieś skutki uboczne? Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych należą objawy takie jak: bóle głowy, potliwość lub zwiększona senność i zmęczenie. Objawy te nie są groźne lecz świadczą o oczyszczaniu organizmu. Powinny ustąpić po kilku zabiegach. Idealnym uzupełnieniem sesji refleksologii jest dbanie o zdrowy styl życia – właściwe odżywianie się, zbilansowane posiłki, jedzenie bogate w minerały i witaminy, regularna aktywność fizyczna, odpowiednie wysypianie się, unikanie stresu.

czy-refleksoterapia-jest-dla-kazdego

ABOUT THE AUTHOR