|  | 

Zdrowie

Higiena jamy ustnej

img-responsive

Poprawna higiena jamy ustnej jest konieczna, aby zachować zdrowie i uniknąć chorób.

RODZAJE SZCZOTECZEK

Mycie zębów najczęściej odbywa się za pomocą dwóch najważniejszych elementów – szczoteczki oraz pasty do zębów. Na szczoteczkę nakładamy określoną ilość pasty, a następnie szczotkujemy zęby. Nie zawsze to jednak wystarcza, aby w perfekcyjny sposób zadbać o jamę ustną. Język czyszczony jest za pomocą specjalnej szpachelki, która najczęściej dołączona jest do szczoteczki. Przy myciu zębów odwraca się wtedy ją na drugą stronę i czyści język, na którym także znajduje się osad i inne zanieczyszczenia.

Na rynku istnieją różne rodzaje szczoteczek do zębów, np. szczoteczka elektryczna, wibrująca oraz tradycyjna. Za pomocą tradycyjnej szczoteczki wyczyścimy zęby, jednak nie do końca pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń w jamie ustnej. Szczoteczka wibrująca jest trochę lepsza od tradycyjnej. Wkłada się do niej baterie, a następnie czyści zęby. Wibruje ona, co wpływa na lepszą jakość czyszczenia zębów – osad jest usuwany szybciej i dokładniej. Natomiast szczoteczka elektryczna jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Zasilana jest ona na baterie lub podłączana do specjalnego urządzenia ładującego. Wykonuje ona ruchy wokół własnej osi. Są one szybkie i doskonale zastępują ruchy, które wykonuje człowiek samodzielnie, jak w przypadku szczoteczki tradycyjnej. Osad jest usuwany szybciej, dokładniej. W sklepach możemy zakupić różne rodzaje takich szczoteczek. Różnią się one wzorem, budową, kolorem oraz ceną.

INNE ŚRODKI DO HIGIENY JAMY USTNEJ

Mycie zębów szczoteczką i pastą nie zawsze wystarcza w wielu przypadkach. Często dzieje się tak, że w szczelinach zębowych pozostają resztki pożywienia oraz inne zanieczyszczenia. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Nici dentystyczne służą do nitkowania zębów, a dokładniej mówiąc – szczelin między nimi. Najczęściej odrywa się dany kawałek takiej nici, a następnie nitkuje szczeliny między zębowe, co skutecznie pomaga w usuwaniu resztek. Wiele osób, gdy coś utknie im między zęby, stosuje zwyczajne wykałaczki. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zęby i dziąsła są wtedy narażone na uszkodzenia.

Płyny do płukania ust także są coraz częściej stosowane. Skutecznie pomagają w odświeżaniu oddechu oraz higienie jamy ustnej. Stosowane są zazwyczaj po tradycyjnym myciu zębów, ale nierzadko także w trakcie dnia, gdy szybko potrzebujemy odświeżenia – np. po posiłku. Nie powinny one jednak zastępować mycia zębów szczoteczką oraz pastą. Są dodatkiem. Poza tym skutecznie pomagają w usuwaniu resztek jedzenia oraz bakterii.

 

higiena-jamy-ustnej

ABOUT THE AUTHOR