|  | 

Nieruchomości i dom

Jaki rodzaj ogrodu wybrać?

img-responsive

Ogród otaczający dom to miejsce wypoczynku i relaksu dla domowników. Chociaż zanim tak się stanie, jest trzeba w niego włożyć wiele wysiłku i pracy. Coraz modniejsze są ostatnio wiejskie ogrody, w których kwiaty rosną w pozornym nieładzie, gdzie cały sezon kwitną różne byliny i krzewy. Wydawałoby się, że taki nieład jest prosty do utrzymania. Nic bardziej mylnego. Trzeba się dobrze przygotować, żeby utrzymać taki ogród w ryzach, ponieważ terminy kwitnienia są tak różne, że trzeba dobrze pilnować właściwego rozwoju kwiatów.

Czy chłopskie ogrody są łatwe w uprawie?

W ogrodach chłopskich bardzo często budowane były ziemianki, aby przechowywać płody rolne w zimie. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ bulwy marchwi, ziemniaków i buraków nie obsychają i są ciągle jędrne i dobre do spożycia. Ziemianka to wykopana w ziemi piwnica, chroniąca zawartość przed chłodem i mrozem. Doskonale nadaje się również do pozostawienia tam na zimę bulw dalii czy mieczyków, które na wiosnę ponownie wsadza się do gleby. Każdy ogrodnik, który decyduje się na stworzenie takie go wiejskiego ogrodu, musi zapoznać się z kwiatami, ziołami czy krzewami, które użytkowały babcie i prababki. Odpowiednio uformowane grządki pozwalają na posadzenie warzyw, które można spożywać przez cały okres wegetacyjny. Dobre, nienawożone sztucznie produkty z własnej działki biją na głowę te, które kupuje się w sklepach. Dlatego opcja ogrodu wiejskiego jest coraz bardziej powszechna.

Jak pielęgnować nowoczesne ogrody?

Dla tych, co wolą bardziej uporządkowane i nowoczesne miejsce przed domem, najlepszym rozwiązaniem będą rabaty z wiecznie zielonymi iglakami, które dość szybko rosną i nie mają zbyt dużych wymagań glebowych i hydrologicznych. Do tego teren obsiany trawą, doskonale zdaje egzamin, dla bardziej wydawałoby się leniwych ogrodników. Jednak to tylko złudzenie. Trawniki trzeba często kosić, podlewać i nawozić, żeby trawa wyglądała na zadbaną. Do tego walka ze szkodnikami, które podjadają je od spodu, a tym samym tępienie kretów i nornic, które żywią się tymi pędrakami i niszczą trawnik. Każdy rodzaj ogrodu jest wymagający. Niszczenie chwastów to często syzyfowa praca. Niektóre rośliny są tak ekspansywne, że zabierają światło i składniki organiczne innym. Dlatego trzeba ciągle wyrywać, przerywać i robić porządki, zarówno w tym wiejskim ogrodzie, jak i tym nowoczesnym. Czasami warto zainwestować w małą architekturę ogrodową, która wprowadzi trochę tajemniczości. Małe rozpadające się murki, po których pną się rośliny, dodają ogrodowi uroku i charakteru. Można jeszcze wprowadzić element wodny w postaci oczek czy strumyków. Cieknąca woda sprawia, że człowiek czuje się bardziej wypoczęty i zrelaksowany. Miło jest wieczorem usiąść w takim ogrodzie, wypić kawę i rozkoszować bzykaniem owadów. Tylko ilość pracy włożona w stworzenie takiej enklawy, czasami jest tak wielka, że momentami przychodzi zniechęcenie. Trzeba mieć dużo silnej woli, aby doprowadzić prace ogrodnicze do końca.

jaki-rodzaj-ogrodu-wybrac

ABOUT THE AUTHOR